środa, 31 marca 2021

Wielkanoc - edukacja językowa i plastyczna


Witam Was moje Grzybki ☺


I. Dziś jest środa, a w każdą środę poznajemy nową literę.
1. Zanim zaczniemy zabawę z literkami proponuję wam krótką rozgrzewkę ruchową.


2. Przeczytaj wspólnie z rodzicami tekst literowo - obrazkowy z Karty Pracy s.50.


3. Opowiedz, co dzieje się na obrazku? 
    Co jest potrzebne Olkowi do pomalowania jaj?

4. Jaką głoskę słyszysz na początku słowa farby? Jakie znasz inne słowa zaczynające się głoską f ?  Ułóż za pomocą nakrywek słowa: foka, farby, fotel.


5.  To jest litera f - wielka i mała.



6. Odszukaj w tekście literę f - wielką i małą. Wskaż w tekście lub zaznacz kółkiem na wydrukowanej kartce.


7. Narysuj ołówkiem po śladzie szlaczek ze s.50.
8. Na karcie ze s. 51 odszukaj wśród naklejek litery potrzebne do napisania wyrazu farby i przyklej je.
Na tej samej stronie połącz obrazki, których nazwy rozpoczynają się taką samą głoską.



Pokoloruj trzy wybrane obrazki.

9. Rozwiąż samodzielnie rebus.  


II. Wykonaj kurczaka z wyprawki plastycznej - Karta 19 .


 
1. Wytnij starannie żółty kształt kurczaka i głowę. 



2. Zaginaj wycięty kształt wg wzoru - równo po czarnych kreskach.
3. Na końcu przyklej głowę kurczaczka do tułowia. 
4. Uzupełnij sylwetkę przyklejając łapki, dzióbek i oczy. Znajdziesz je w wyklejankach .
Jeżeli masz w domu żółte piórko możesz przykleić je do ogonka.


5. Postaw kurczątko obok rzeżuszki lub bazi. 

Życzę miłej zabawy 👪👍












wtorek, 30 marca 2021

Wielkanoc - edukacja matematyczna i muzyczna

 Witam Was kochane Grzybki ✋


I. Dziś pobawimy się w "bystre oko" i mistrza liczenia.

1. Wykorzystamy do tego wasze pluszowe zabawki lub plastikowe sylwetki zwierzątek. Zbierzcie 9 zabawek i ustawcie je obok siebie od najmniejszej do największej. Policzcie czy którejś nie brakuje liczebnikami porządkowymi zaczynając od lewej strony. 

Liczcie ze mną : pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta, szósta, siódma, ósma, dziewiąta.

2. Teraz ustawcie zwierzątka od największego do najmniejszego i liczcie od lewej strony jak poprzednio. Odszukaj kolejne cyfry i podpisz każde kolejne zwierzątko.

Mam nadzieję, że poradziliście sobie bez trudu.

         

                                                      


3.  Policzcie kurczęta przedstawione na obrazku ; policzcie ile kurcząt jest zwróconych w prawo, a ile w lewo. Oceńcie , których jest więcej? Odszukajcie właściwe cyfry i znak większości i podpiszcie wasze obliczenia  4>2.


Jeżeli macie możliwość wydrukowania karty kurczętom zwróconym w lewo dorysujcie czerwone kokardki, a w prawo kokardki niebieskie.

4.  Ustawcie swoje zabawki podobnie jak są zwrócone kurczęta-tyle w prawo ile na obrazku i tyle samo w lewo co na obrazku.

5. Na s. 59 pokolorujcie po prawej stronie tylko te fragmenty figur, które są zaznaczone kropkami. Na dole strony pokolorujcie kółka wg wzoru.

6.  Otwórzcie karty pracy na stronie 57. Pokolorujcie wielkanocne jajko wg podanego kodu - dokładnie liczcie kropki w kółeczkach i dobierajcie taki sam kolor kredki kolorując pola oznaczone taką samą ilością kropek.



II. 1. Zróbcie sobie rozgrzewkę rytmiczną, naśladując proponowane ruchy.

https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo


2. Posłuchajcie piosenki pt. "Kolorowa pisanka".

Refren piosenki już dobrze znacie, teraz postarajcie się zapamiętać słowa I zwrotki. Podczas słuchania piosenki możecie improwizować własny ruch w słyszanym rytmie.


Powodzenia 😊


poniedziałek, 29 marca 2021

Wielkanoc - nauczanie zdalne

 



I. Drogie dzieci zbliżają się Święta Wielkanocne a wraz z nimi wiele pięknych polskich tradycji. Zapytacie: Co to jest tradycja?

Tradycja to powtarzający się zwyczaj w tym samym czasie np.: jak strojenie choinki przed Bożym Narodzeniem, przyjście Mikołaja 6 grudnia czy pożegnanie zimy z Marzanną.  Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałyście to pojęcie. ☺☝

Wysłuchajcie uważnie piosenki "Święta wielkanocne" i spróbujcie odpowiedzieć na pytanie: O jakich zwyczajach wielkanocnych dowiedzieliście się z treści piosenki?




Otwórzcie teraz Karty Pracy cz.4 s.52 i nazwijcie przedstawione obrazki. Kto z was potrafi odczytać napisy może połączyć napis z obrazkiem kreską . Przypominam! Każda para innym kolorem kredki.

Następnie dokończcie rysować kurczątka poniżej strony najładniej jak potraficie.


A oto wierszyk do nauczenia w tym tygodniu.

         M. Terlikowska     "Śmigus - dyngus"

Wie o tym Tomek i Ewa, że w śmigus się wszystkich oblewa.
Ale czy trzeba Pawełka oblewać z pełnego kubełka?
Wystarczy małym kubeczkiem - dla śmiechu, dla żartu troszeczkę.
     Bo może wiatr chmurę przywieje i wszystkich nas deszczem obleje?


II. Proponuję wam trochę ruchu. Możecie wykonać ćwiczenia przy muzyce relaksacyjnej lub w ciszy i relaksie dla waszych uszu.

Zaproście mamę lub tatę do wspólnej zabawy. Potrzebna będzie plastikowa, półlitrowa butelka po wodzie dla każdego ćwiczącego.

1. Poruszaj się swobodnie lecz nie za szybko po pokoju z butelką w ręku, na klaśnięcie mamy lub taty zatrzymaj się i podawaj sobie butelkę z ręki do ręki, za plecami, nad głową, przed i za kolanami. Powtórz ćwiczenie trzy razy.

2.  Ćwiczenia mięśni brzucha. Usiądź prosto z wyprostowanymi kolanami. Trzymaj butelkę za oba końce wychylając się coraz dalej w kierunku stóp. Powtórz pięć razy.

3. Skręty tułowia - na prawo i lewo. Usiądź skrzyżnie, trzymaj butelkę w obu dłoniach  i połóż ją na głowie przytrzymując rękami . Wykonuj skręty tułowia z wyprostowanymi łokciami. Co pewien czas możesz podrzucić butelkę i staraj się ją złapać.

4. Skrętoskłony - stań w lekkim rozkroku z wyprostowanymi kolanami. Witaj stopy z butelką w kierunku naprzemiennym (lewa ręka - prawa stopa; prawa ręka - lewa stopa). Staraj się nie uginać kolan.

5. Ćwiczenie mięśni grzbietu - w leżeniu przodem unieś  butelkę jak najwyżej i oglądaj z każdej strony. Odpoczywamy wspierając brodę o leżącą na podłodze butelkę.

6. Ćwiczenie mięśni grzbietu i brzucha - w leżeniu tyłem unieś ręce i nogi tak wysoko aby przekazać butelkę z rąk do nóg i odwrotnie Powtarzamy przynajmniej pięć razy.

7. Ćwiczenie rownowagi- postaw butelkę na tacę lub plastikowy talerzyk i spaceruj po pokoju tak, aby butelka nie przewróciła się.

8. Ćwiczenie przeciw płaskostopiu - zdejmij skarpetki, usiądź płasko na podłodze i wałkuj ciasto stopami za pomocą butelki; następnie bez pomocy rąk sprobój chwycić stopą za najwęższa część butelki i podnieść do góry; obracaj stopami butelkę w różnych kierunkach.

9. Zakończenie - w siadzie skrzyżnym wypowiadamy słowa z zamkniętymi oczami bardzo wolno, z różnym natężeniem głosu.

Moja głowa mówi: tak,tak,tak. Moja głowa mówi : nie, nie, nie. Moja głowa powoli kręci się. 

Miłej zabawy. 💓

czwartek, 25 marca 2021

KONCERT MUZYCZNY

Dziś odwiedziła nas artystka z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu i zagrała koncert na harfie. Dzieci z zaciekawieniem poznały budowę i brzmienie instrumentu. Pani harfistka zaprezentowała dzieciom sposoby uzyskiwania efektów akustycznych takich jak: woda, trele ptaków, burzę, grzmot, szum wiatru i wiele innych. Każde dziecko miało okazję zasiąść do instrumentu i spróbować swoich sił przy wydobywaniu dźwięków. To było miłe, niecodzienne przeżycie.



poniedziałek, 22 marca 2021

GRATULACJE ZA UDZIAŁ W KONKURSIE

Dziś nasza koleżanka Lila otrzymała gratulacje i dyplom wraz z drobnymi upominkami za udział w konkursie plastycznym "Ulubiony bohater bajkowy". Mimo zaangażowania i starań tym razem nie udało się znaleźć w gronie zwycięzców, ale my jesteśmy dumni z Lili i bardzo nam się podoba jej praca. 

piątek, 19 marca 2021

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

Tradycyjnie już z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa solidaryzujemy się z wszystkimi, którzy zostali dotknięci tą chorobą. W tym dniu symbolicznie ubieramy skarpetki nie do pary, aby zrozumieć ważną maksymę "Inny nie znaczy gorszy".

Dzieci wysłuchały opowiadania nauczycielki, które przybliżyło dzieciom symptomy choroby i sposób radzenia sobie z trudnościami codzienności ludzi dotkniętych Zespołem Downa. Akcja ma na celu uświadomienie dzieciom, że wśród nas jest miejsce na odmienność, a tolerancja jest wyrazem akceptacji jej w społeczeństwie.








POŻEGNANIE ZIMY - POWITANIE WIOSNY

19 marca 2021 dzieci z grupy Grzybków wraz z innymi przedszkolakami wyruszyły w podróż ulicami miasta z kukłą Marzanny. Choć zima w tym roku dostarczyła dzieciom wielu miłych doznań, to przedłużający się czas kapryśnej pogody daje się wszystkim we znaki. Postanowiliśmy symbolicznie rozstać się z zimą. 

Podziękowaliśmy zimie wierszykiem, a piosenką powitaliśmy wiosnę.


poniedziałek, 15 marca 2021

DZIEŃ MOTYLA

Dziś wspólnie z grupą Pszczółek świętowaliśmy Dzień Motyla. Przywitaliśmy się pląsem "Dzień dobry" i od razu wszystkim uczestnikom zabawy udzielił się miły, serdeczny nastrój. Zabawę zainicjowały poszukiwania ukrytych w sali motyli. Spostrzegawczość dzieci w mig zapełniła tablicę odnalezionymi motylami. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania "Nikt mnie więcej nie zobaczy", z którego poznały cykl rozwoju motyla. Kolorowe albumy przyrodnicze przybliżyły dzieciom mnogość gatunków tych owadów oraz dostarczyły wielu ciekawostek na temat ich życia i roli w ekosystemie. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawie tanecznej, w której należało znaleźć sobie partnera tego samego gatunku.

"Walc kwiatów" P. Czajkowskiego wykonany przez dzieci ujawnił wrażliwość na muzykę klasyczną oraz pozwolił wykazać się ekspresji twórczej. Wielobarwność motyli poruszyła wyobraźnię dzieci przy układaniu motyli z elementów. Grupy podzielone na małe zespoły tworzyły własne gatunki motyli, przeliczały je, szeregowały wg wielkości. To były bardzo miłe i twórcze doznania.

Święto zakończyliśmy wycieczką do ogródków działkowych w celu poszukiwania zwiastunów wiosny m.in. motylka cytrynka. Cytrynka nie spotkaliśmy lecz zaobserwowaliśmy budzące się do życia przebiśniegi, krokusy i prymulki. Przez miłą panią pracującą na działce zostaliśmy obdarowanie krokusami do kącika przyrody.





 






KOLORY LATA

  DZIEŃ CZERWONY DZIEŃ POMARAŃCZOWY  DZIEŃ ŻÓŁTY DZIEŃ ZIELONY DZIEŃ NIEBIESKI DZIEŃ FIOLETOWY Dziękuję za wspólnie spędzony rok szkolny ora...