środa, 7 kwietnia 2021

WIOSENNE POWROTY - edukacja językowa i plastyczna

 Dzień dobry kochane Dzieci !

I.Dziś poznacie trochę ciekawostek o powracających ptakach.

1. Otwórzcie Książkę "Olek i Ada" s.58, 59. Przeczytajcie przy pomocy rodziców nazwy ptaków pod obrazkami oraz zdania na s.59.



2. Przyjrzyjcie się każdemu ptakowi. Zwróćcie uwagę na jego wielkość, kolor upierzenia oraz środowisko życia. 
Ptaki zachwycają kolorami swoich piór, bez których nie byłoby możliwe latanie, ale również stanowią ochronę ich ciała przed chłodem. Zwykle samczyki są upierzone bardziej kolorowo, bo chcą podobać się samiczkom. 
   Ptaki różnią się zewnętrznie wielkością, ubarwieniem, kończynami, ogonami i dziobami. Najmniejszym ptakiem na świecie jest koliber, a największym - struś afrykański. Najbardziej kolorowymi ptakami w Polsce są m.in. kraska, bażant, wilga, dzięcioł, szczygieł, sójka. Najdłuższy dziób ma pelikan australijski. Dzioby ptaków są dostosowane do rodzaju spożywanego pokarmu.
      Dziób wszystkożercy szpaka czy wrony jest niezbyt duży, ostry na końcu i przeważnie czarny. Dziób ziarnożercy, np. wróbla, jest krótki i szeroki. Służy do rozłupywania twardych nasion. Dziób owadożercy , np. jaskółki jest podobny do dzioba ziarnożercy. Dzięki niemu ptak może łapać niewielkie owady. Dziób ptaków drapieżnych, np. orła, jest masywny i mocno zagięty. Umożliwia schwytanie zdobyczy. Dziób ptaków, które kują w drewnie, jest średniego rozmiaru, ale na końcu bardzo ostry. Musi bowiem przekuć korę drzewa. Bocian zaś ma dziób długi, bo poluje na zwierzęta, które zamieszkują podmokłe łąki.


3. Spróbujcie przyporządkować póra do ptaków przedstawionych powyżej.

4. Wiecie już, że ptaki wykluwają się z jaj. Jaja różnych gatunków różnią się wielkością i ubarwieniem. Po okresie wysiadywania jaj w gniazdku wykluwają się pisklęta, o które troszczą się ich rodzice. Co wiecie o kukułkach i jej zwyczajach związanych z wysiadywaniem jaj.


Wskażcie jajko największe i najmniejsze - czy wiecie do jakich ptaków należą?

5. Wykonajcie proste doświadczenie: włóżcie ostrożnie surowe jajko do szklanki (pomocna będzie duża łyżka). Zalejcie jajko coca colą. Pozostawcie jajko na 2 godziny. Po tym czasie sprawdźcie jak wygląda skorupka jajka. Tak dzieje się również z waszymi zębami , bo podobnie jak skorupka jajka zbudowane są z wapnia.

6. Podzielcie na sylaby słowo jajko. Nazwijcie głoskę, którą słyszyszycie na początku słowa.
Ułóżcie za pomocą cegiełek słowo jajko. Jakie znacie inne słowa rozpoczynające się taką samą głoską.

7. To jest litera "J, j" - wielka i mała drukowana.



8. Połączcie liniami rysunki, których nazwy rozpoczynają się na tą samą głoskę. 
Uzupełnijcie napis jajka literami z wyklejanki.




II. Zróbcie sobie chwilę relaksu wykonując kilka pajacyków; stańcie w lekkim rozkroku i wyciągnijcie ręce przed siebie na wysokości ramion - wyrzucajcie nogi tak wysoko, aż dotknięcie dłoni; złączcie stopy i dotknijcie dłońmi do podłogi ( nie uginając kolan☝☺).

1. Wykonajcie ptaszka dowolną techniką - mogą to być kredki, farby, kolorowy papier, pisaki lub wykorzystajcie swój pomysł.

2. Zamieńcie trójkąt w ptaszka.


Miłej zabawy 👦👧



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

KOLORY LATA

  DZIEŃ CZERWONY DZIEŃ POMARAŃCZOWY  DZIEŃ ŻÓŁTY DZIEŃ ZIELONY DZIEŃ NIEBIESKI DZIEŃ FIOLETOWY Dziękuję za wspólnie spędzony rok szkolny ora...